Veszélyben a családi örökség – Az alpinista favágás mint végső megoldás

Alpinista Favágás

A Fehér család nemzedékek óta ugyanabban a budai villában élt, amit dédnagyapjuk épített a múlt század elején. A ház legfőbb ékessége egy hatalmas, több mint százéves vadgesztenyefa volt, ami generációk óta őrködött a család felett. 2024 tavaszán azonban egy váratlan földcsuszamlás miatt a fa veszélyesen megdőlt, és sürgős beavatkozásra volt szükség. Miután több hagyományos favágó is visszautasította a munkát, az interneten rátaláltak az alpinista favágás lehetőségére. Az alpinista favágás ára először sokkolóan hatott rájuk, de hamar rájöttek, hogy ez az egyetlen út a családi örökség egy részének megmentéséhez.

A gesztenyefa mindig is különleges szerepet töltött be a család életében. Az idős Fehér néni gyakran mesélte, hogyan másztak fel rá gyerekkorában a testvéreivel, és hogyan szedték róla ősszel a gesztenyét, amiből anyjuk sütött nekik. A fa az évek során családi fotók kedvelt háttere lett, és számtalan családi összejövetel zajlott hatalmas lombkoronája alatt. A telket övező támfal azonban az évek során fokozatosan gyengült, és egy különösen csapadékos időszak után részlegesen beomlott, magával rántva a fa gyökérzetének egy részét. A statikus szakvéleménye egyértelmű volt: a fa már nem csak a házat, hanem az alatta húzódó utcát és az arra közlekedőket is veszélyezteti.

A helyzet súlyosságát felismerve a család azonnal cselekedni kezdett. Első körben a környék összes favágó szolgáltatását felkeresték, de mindenhonnan elutasító választ kaptak. A fa mérete, elhelyezkedése és a terepviszonyok miatt a hagyományos módszerekkel történő kivágás túl kockázatos lett volna. A család már-már lemondott a helyzetről, amikor Fehér Péter, a legfiatalabb családtag, egy szakmai fórumon olvasott az alpinista favágásról. Az első megdöbbenés az árak láttán gyorsan eloszlott, amikor a helyszíni felmérés során a szakemberek részletesen elmagyarázták a munkafolyamatot és azt, hogy miért is szükséges ez a speciális megközelítés. A precíz tervezés, a speciális felszerelések és a magasan képzett szakemberek mind-mind indokolták az alpinista favágás árát.

A művelet végrehajtása igazi szakmai bravúr volt. A hat főből álló alpinista favágó csapat hajnalban kezdte a munkát, minden mozdulatot precízen megtervezve és kivitelezve. A fa különleges helyzete miatt még egy speciális csigarendszert is ki kellett építeniük, hogy biztonságosan tudják leengedni a nagyobb ágakat. A munka során különös figyelmet fordítottak arra, hogy megmentsék a fa egy részét, amiből később a család kérésére egy pad készült, megőrizve így egy darabot a családi örökségből. Bár az alpinista favágás ára valóban jelentős tétel volt a család költségvetésében, a professzionális kivitelezés minden kétséget eloszlatott annak jogosságával kapcsolatban. A környék lakói azóta is emlegetik azt a napot, amikor a „favágó artisták” – ahogy a helyiek nevezték őket – látványos mutatvánnyal mentették meg a környéket egy potenciális katasztrófától. A Fehér család története azóta példaértékűvé vált a környéken, és gyakran hivatkoznak rá, amikor valaki hasonló problémával szembesül. Megtanulták, hogy vannak helyzetek, amikor nem szabad az árat elsődleges szempontként kezelni, különösen, ha a biztonság a tét. Az eset óta többen is megkeresték őket tanácsért hasonló helyzetekben, és ők mindig ugyanazt mondják: az alpinista favágás olyan speciális szolgáltatás, ami bár drágább a hagyományos megoldásoknál, de a szakértelem és a biztonság, amit nyújt, megfizethetetlen.